386 років від дня народження Івана Мазепи
Іван Мазепа (1639-1709) – видатний український політичний і військовий діяч, гетьман Лівобережної України (1687–1709), меценат і дипломат. Народився 20 березня 1639 року в селі Мазепинці на Київщині.
Здобув освіту в Києво-Могилянському колегіумі, вчився у Варшаві, а потім служив при дворі короля Речі Посполитої Яна II Казимира. Повернувшись в Україну, потрапив до оточення гетьмана Дорошенка, а згодом – Самойловича, ставши генеральним осавулом.
У 1687 році після змови проти Самойловича був обраний гетьманом за підтримки Московії. Прагнув зміцнити автономію Гетьманщини, сприяв розвитку культури, науки, будівництва церков, підтримував Києво-Могилянську академію.
У Північній війні (1700–1721) Мазепа спочатку підтримував Московію, але після утисків української автономії перейшов на бік шведського короля Карла XII. У 1708 році оголосив про союз із Швецією, за що Москва знищила Батурин, а Мазепу оголосили зрадником.
Після поразки в битві під Полтавою (1709) змушений був тікати до Османської імперії. Помер у місті Бендери того ж року.
Його постать залишається символом боротьби за незалежність України, а політика україноцентризму вплинула на подальший розвиток національного руху.